STUDIMI: Nëse stërviteni me pesha më të lehta ju rriten muskujt më shumë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.11.2022, 07:25

Një studim i ri ka treguar se si mund të rrisni masën muskulare duke shpenzuar gjysmën e kohës së zakonshme në palestër, raporton NYP.

Studimi, i autorizuar nga profesori i Universitetit Edith Cowan, Ken Nosaka, zbuloi se kontraktimet ekscentrike të muskujve, kontraktimet që ndodhin kur një muskul zgjatet ndërkohë që pesha është më e ulët, janë më efektive në ndërtimin e madhësisë.

Më tej, studimi, i cili u botua në Gazetën Evropiane të Fiziologjisë së Aplikuar, zbuloi se rritja e muskujve mund të bëhet duke bërë gjysmën e numrit të përsëritjeve.

"Ky studim i fundit tregon se ne mund të jemi shumë më efikas në kohën që kalojmë duke ushtruar dhe ende shohim rezultate të rëndësishme duke u fokusuar në kontraktimet e çuditshme të muskujve," tha profesori Nosaka.

Profesor Nosaka sugjeroi se marrëdhënia midis muskujve tanë dhe aktivizimit të trurit mund të jetë çelësi pas gjetjeve.

“Kontraksionet e çuditshme mund ta aktivizojnë trurin më shumë”, tha ai, duke shtuar se duhet përqendrim më i madh në fokusimin në uljen e peshave.

“Ne tashmë e dimë se një tkurrje ekscentrike e muskujve në ditë mund të rrisë forcën e muskujve nëse kryhet pesë ditë në javë edhe nëse është vetëm tre sekonda në ditë, por kontraktimet koncentrike (ngritja e një peshe) ose izometrike (mbajtja e një peshe) nuk ofron një efekt të tillë,” tha profesor Nosaka.

Profesor Nosaka rekomandon përdorimin e dy duarve për të kryer elementin koncentrik të lëvizjes dhe uljen e njërës dorë, në ushtrimet e mëposhtme: bicep curls, overhead extensions, front raises dhe shoulder press.

Përsa i përket këmbëve, profesor Nosaka tha se e njëjta teknikë mund të aplikohet për knee extensions, leg curls, dhe calf raises.

Sa i besueshëm është ky studim për ju?!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit