DENONCIMI/ Djali dhe nusja rrahin çdo ditën nënën, mbesa e saj: Të moshuarit po dhunohen edhe në shtëpi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.11.2022, 19:32

Ditën e djeshme, shqiptarët e Kosovës, Shqipërisë dhe mbarë botës u tronditën nga video-ja e dhunimit të moshuarës në ambientet e azilit në Pejë.

Ngjarja e rëndë shkaktoi reagime të shumta dhe disa prej shqiptarëve fajësuan familjen e të moshuarës, nënë dëshmori për dërgimin e saj në azil. Por rrethanat e familjeve shqiptare janë të ndryshme dhe dhuna mesa duket është e pranishme kudo.

Duke marrë shkas nga kjo ngjarje e rëndë, një tjetër rast dhune ka mbërritur në redaksinë tonë.

Një vajzë(mbesa e të dhunuarës) ka treguar se gjyshja e saj, me iniciale S.H dhunohet 24 orë në ditë nga djali dhe nusja e saj. Vajza ka treguar se gjyshja e saj jeton në Yzberisht me njërin prej djemve të saj, pasi tjetri nuk pranoi ta mbante në shtëpi.

Bashkëshorti i të moshuarës është ndarë nga jeta vite më parë dhe nëna i ka rritur e vetme fëmijët. Pavarësisht sakrificave që ka bërë për rritjen e tyre, djali me iniciale Q.H dhe nusja Sh.H me të cilët jeton tani e dhunojnë vazhdimisht.

Mbesa e gjyshes së dhunuar dëshiron të tregojë se të moshuarit po keqtrajtohen e dhunohen jo vetëm në azile, por edhe në shtëpitë e tyre, nga fëmijët e tyre.

Denoncimi i vajzës:

Mirbrema Joq Albania. Kjo eshte nje nene, qe jeton me djalin,pasi njeri nga djemt e nxorri jashte. Esht dhunu nga djali qe jeton.Nenat jane te dhunuara edhe brenda ne familje jo vetem ne azile. Shume bejne moral por e verteta qendro ndryshe. Kjo dhune ka pak kohe qe ka ndodh.Kjo nene dhunohet 24 ore.Nga djali dhe nusja. Nese te duket e arsyeshme publikoje. Qe te kuptohet qe nenat dhunohen edhe ne shtepi

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit