Mickoski: Kryeministri Kovaçevski t’u thotë qytetarëve se buxheti është për vjedhje!

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.11.2022, 16:48

Buxheti është i madh dhe nuk përputhet me gjendjen reale ekonomike në vend, konsideron kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, pasi Qeveria dje miratoi Propozim-buxhetin për vitin 2023.

Sipas kreut të opozitës, shpenzimet janë të tepërta që në vitin e parë, siç tha ai, qeveria shkel rregullin e deficitit buxhetor, i cili më parë ishte miratuar nga Kuvendi me Ligjin e Buxhetit, pra është më i madh se 3 për qind siç përcaktohet atje.

“Me këtë ata tregojnë edhe një herë karakterin e tyre gënjeshtar. Përsërisin fjaltë e njëjta “rregulli i artë” si vitin e kaluar. Besimi për buxhetin për vitin 2022 e lidhi “rregullën e artë” me investimet kapitale dhe shpalli nivelin e tyre rekord, 38 miliardë denarë, i cili me ribalancimin u zvogëlua në 32 miliardë denarë, ndërsa gjendja aktuale e investimeve kapitale është 14 miliardë denarë.

Të njëjtën gjë tash e shpallin edhe për vitin e ardhshëm, me të njëjtat fjalë, vetëm tani e bën Kovaçevski dhe thotë “rregulla e artë në shpenzime kapitale”, dhe shpall jo 32 apo 38 por 49 miliardë denarë.

Është sërish një tjetër gënjeshtër dhe i njëjti manipulim si vitin e kaluar. Duhet t’u thuhet qytetarëve qartë dhe me zë të lartë se buxheti është i dedikuar ekskluzivisht për vjedhje, sepse ky është viti i fundit i qeverisjes së tyre”, tha Mickoski nga Prilepi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit