Alarmet për bomba në shkolla në Shkup, policia vazhdon hetimet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.11.2022, 15:39

Policia ka marrë në pyetje të dyshuarin për mesazhet kërcënuese me alarme të rrejshme për bombat në shkollat e mesme të Shkupit. Pas bisedës informative 23 vjeçari Nikolla Nikollovski u la i lirë, ndërsa është kryer bastisje në shtëpinë e tij. Nga policia thonë se po punohet për zbardhjen e plotë të rastit.

“Me personin është kryer bisedë zyrtare, në koordinim me prokurorinë publike është kryer kontroll në shtëpi, janë marrë lëndët për ekspertizë dhe po merren masat për zbardhjen e rastit”, njoftojnë nga MPB-ja.

Pas ndalimit të të riut, e para që reagoi ishte Qendra analitike Conservative.mk. e cila theksoi se aktivisti i saj nuk ka lidhje me këto ngjarje. Edhe vetë Nikollovski përmes rrjeteve sociale ka mohuar të jetë i përfshirë në alarmet me bomba, duke i cilësuar akuzat si të pavërteta absolute.

“Dëgjim publik, kontroll të shtëpisë time nga ana e 10 policëve, mes të cilëve kishte edhe të armatosur, duke më shoqëruar nga stacioni policorë deri në shtëpi nën shoqërimin e policëve të armatosur si të jem krimineli më i madh, duke më akuzuar për një vepër të cilën nuk e kam bërë dhe është e pavërtetë absolute”, tha Nikolla Nikollovski.

Nuk kanë munguar as reagimet e partive politike. Edhe pse në njoftimin e MPB-së fillimisht ishin publikuar vetëm inicialet e të akuzuarit, nga OBRM-PDUKM akuzojnë Policinë për linçim publik ndaj të riut.

“A do të kërkojë falje MPB dhe Spasovski që bënë linçim publik ndaj të riut, identitetin e të cilit e publikoi dhe e shpalli bombardues”, njoftojnë nga OBRM-PDUKM.

Ndërkohë nga Lëvizja Besa kanë kërkuar nga autoritetet të rrisin sigurinë në shkolla.

“Apelojmë deri te organet kompetente që sa më shpejt të ndërmarrin hapa konkret dhe të risin nivelin e sigurisë nëpër gjitha shkollat dhe nxënësit të ndihen komod gjatë ndjekjes të procesit edukativo-arsimor”, deklaroi Filiz Ndoci, Lëvizja BESA.

Postat elektronike me alarme të rrejshme për bombat filluan t’u dërgohen shkollave nga data 26 tetor. Alarmet që atëherë ishin pothuajse të përditshme. Për shkak të kërcënimeve çdo ditë evakuoheshin mësimdhënësit dhe nxënësit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit