Grabitje e përgjakshme në Mykonos, banda shqiptare dhunon bashkatdhetarët dhe merr 40 mijë euro

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 03.11.2022, 11:57

Një grabitje e dhunshme mes shqiptarësh ka ndodhur në ishullin më të njohur dhe të pasur të Greqisë, Mykonos. Mediat greke raportojnë se një bandë kriminale e përbërë nga pesë shqiptarë ka bastisur një ambient zyrash në Mykonos.

Grabitësit kanë arritur të marrin një shumë prej 40 mijë eurosh. Por përveç shumës së vjedhur ata kanë dhunuar dy shqiptarë të tjerë, të cilët jetonin në rezidencën pranë.

Personat e dhunuar, që dyshohet se ishin pronarët e zyrave, janë përpjekur t’i bëjnë rezistencë grabitësve, por kanë hasur në dhunën barabare të tyre.

Agresorët kanë përdorur shufra hekuri, doreza metalike si dhe pistoletë tip “Glock”. Dy shqiptarët morën plagë të konsiderueshme në kokë dhe aktualisht ndodhen ende në spital ku po mjekohen në plagët e marra.

Pesë banditët janë arratisur me 40 mijë eurot me vete. Policia greke është në kërkim të bandës kriminale shqiptare. Sakaq nuk dihet ende shkaku i grabitjes.

Nuk janë publikuar informacione për pronarin e zyrave, ndërsa policia po heton lidhjet që mund të kenë pasur dy grupet shqiptare. Sipas dëshmitareve okularë, njëri nga pesë banditët ka kërcënuar dy bashkatdhetarët për hesape të palara nga vera. Autoritete po punojnë për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit