Presidentja raportohet se u operua në klinikë private, Presidenca nuk jep detaje

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.11.2022, 11:17

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, i është nënshtruar një intervenimi kirurgjik gjatë ditës së djeshme. E njëjta njoftohet të jetë operuar pas një problemi të shfaqur në pjesën abdominale.

Saktësisht nga Zyra për Informim e presidentes Osmani është theksuar se presidentja pati një intervenim për heqjen e tëmthit.

Por ajo çfarë nuk u tha fare nga Presidenca ishte se ku në fakt është operuar Osmani.

Edhe pse kjo nuk u bë e ditur nga këta të fundit, Osmani raportohet se u operua në një prej klinikave private në Prishtinë.

Edhe pse operimi i tëmthit është një nga ndërhyrjet kirurgjike që mund të kryhet në QKUK, apo në spitalet regjionale të vendit.

Siç duket presidentja Osmani zgjodhi që të mos i besojë trajtimit në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, apo Spitalit të Gjilanit aty ku edhe jeton kjo e fundit.

Kësisoj presidentja Osmani iu nënshtrua këtij operimi në klinikën private, duke zgjedhur komoditetin që ofron kjo klinikë.

Ndryshe tëmthi apo organi i vogël i ngjashëm me qesen që ndodhet në afërsi të mëlçisë , është i bashkëngjitur në kanalin kryesor që mbart lëngun biliarë nga mëlçia në zorrë.

Lëngu ndihmon trupin të prish dhe të thitë yndyrat. Në të shumtën e rasteve, kirurgët heqin fshikëzat e tëmthit për të parandaluar komplikimet nga gurët e tëmthit.

Ndryshe shumë prej figurave politike e institucionale në vend kanë patur raste të ngjashme kur kanë bërë ndërhyrje kirurgjike.

Ngjashëm ishte edhe me ish-presidentin Hashim Thaçi, i cili i ishte nënshtruar një operacioni por ai kishte mbajtur të informuar vazhdimisht qytetarët dhe ishte operuar në QKUK.

Njoftimi i plotë nga Presidenca:

Zyra e Presidentes së Republikës së Kosovës njofton opinionin publik se dje (2 nëntor), pas rekomandimit nga mjekët specialistë, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani i është nënshtruar një intervenimi të lehtë kirurgjik (heqja e tëmthit), i cili është realizuar me sukses.

Bazuar në vlerësimin dhe vullnetin e saj, gjatë ditës së djeshme, Presidentja Osmani ka bërë bartjen e përkohshme të përgjegjësive të Presidentes së Republikës tek Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, z. Glauk Konjufca.

Nga 3 nëntori, Presidentja do të vazhdoj me ushtrimin e detyrave dhe obligimeve kushtetuese që ndërlidhen me pozitën e Presidentes së Republikës, si dhe gradualisht do t’i kthehet angazhimeve publike.

Gjatë kësaj periudhe, kërkojmë mirëkuptimin e medieve për të respektuar të drejtën fundamental për privatësi të Presidentes, që është e garantuar me kushtetutë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit