Nënë e bijë nga Kumanova më shumë se dy muaj të zhdukur

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.11.2022, 09:01

Prej më shumë se dy muajsh nuk ka asnjë shenjë nga Sabina Sabedinovska (32) dhe vajza e saj Elif Idić (7) nga Kumanova, me të cilën familja kishte kontaktin e fundit më 28 gusht. Siç tregon për “Fokus” Shaban Iliç, xhaxhai i Elifit, të afërmit kanë frikë nga më e keqja dhe vazhdimisht presin lajme. Vëllai i tij, babai i Elifit, i cili jetonte në Gjermani, ishte gjithashtu shumë i shqetësuar, duke kërkuar ndihmë.

Nuk kishte asnjë shenjë nga Dehran Kamberovski (42), një burrë që dikur jetonte në Serbi dhe tetë muaj para se Sabina dhe vajza e saj të zhdukeshin, ai u martua me të dhe filloi të jetonte me nënën dhe vajzën në shtëpinë që Sabina e trashëgoi nga nëna.

Rasti është raportuar në polici më 3 shtator. Nëse asgjë tjetër, ne prisnim që fotot e tyre të gjendeshin kudo, në të gjitha mediat, në televizione, që publiku ta dinte se çfarë po ndodhte, ndaj nëse dikush kishte informacion të na telefononte.

Nuk dua ta them këtë, por më shtyn të mendoj se për shkak se jemi familje rome, nuk ka interes për çështjen. Na mbetet vetëm të presim dhe nuk ka asnjë lajm se si po shkojnë kërkimet – thotë Shaban. Ai shpjegon se familja sapo ka filluar të kërkojë të afërm në Dehran dhe ka rënë në kontakt me motrën e tij që jetonte në Gjermani.

E pyetën nëse dinte ndonjë gjë, nëse kishte ndonjë informacion se ku ishte vëllai i saj, por edhe ku ndodheshin Sabina dhe Elif, por nuk morën asnjë përgjigje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit