Burri fiton 26 milionë £ në lotari dhe nuk i tregon familjes: Kam frikë se dembelosen e nuk punojnë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.11.2022, 00:35

Një burrë në Kinë po e mban të fshehtë lotarinë fituese prej 219 milionë juanë (26 milionë £) nga gruaja dhe fëmija i tij, sepse ka frikë se ata do të bëhen dembelë.

Për të mbrojtur anonimitetin e tij, burri, i cili e identifikoi veten vetëm me pseudonimin 'Mr Li', u vesh me një kostum të verdhë të personazheve vizatimorë për të marrë fitimet e tij në zyrën e lotarisë në Nanning, në rajonin jugor të Guangxi.

‘Li’ tha se ishte i emocionuar për fitoren, por donte të fshihte identitetin e tij dhe ta mbante jackpot-in sekret nga gruaja dhe fëmija i tij.

Nuk i thashë gruas dhe fëmijës sime nga frika se ata do të ishin shumë të vetëkënaqur dhe nuk do të punonin shumë në të ardhmen.

'Li' bleu 40 bileta për shortin e lotarisë në dyqanin në Litang, një qytet në lindje të kryeqytetit rajonal të Nanning. Pasi kuptoi se mbante numrat fitues 2, 15, 19, 26, 27, 29 dhe 2, burri tha se mori një tren për në kryeqytetin e shtetit të premten më 21 tetor për të marrë fitimet e tij.

‘Li' më pas qëndroi në një hotel gjatë fundjavës përpara se të merrte çmimin e tij të hënën.

Nuk dola nga hoteli sepse kisha frikë të dilja dhe të humbisja biletën e lotarisë.

Pas tatimeve ai mori 171.6 milionë juanë dhe i dhuroi 5 milionë juanë për bamirësi ndërsa tha se ende nuk kishte vendosur se çfarë të bënte me pjesën tjetër të pasurisë së tij të sapogjetur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit