Paqsor Buzi the “monster” of the tenders is back, after 1.5 million euros he receives an additional 300 million ALL for the Tapiza Bridge

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 31.10.2022, 21:31

The "monster" Paqsor Buzi of the tenders is back again! His firm G.P.G. COMPANY has strongly returned to the "tender market" in Albania. Although for a while Paqsor Buzi tried to stay out of the limelight after winning endless tenders, it seems now the millions have run out quickly and he needs more.

Of course, who better than Evis Berberi of ARRSH can fill his pockets? Let's see the details. It is about a tender organized by the Albanian Road Authority with reference number REF-44736-10-06-2022. The limit fund is 25,392,308 new ALLwithout VAT or about 300 million old ALL with VAT. The object of the tender is "Reconstruction of Tapiza Bridge, (additional works)".

Although nearly 1.5 million euros with VAT were given for the construction of the Tapiza Bridge after the damage from the earthquake of November 26, 2019, it turns out that they were not enough for the appetite of Paqsor Buzi. The construction of this bridge has exceeded the deadlines promised by both Balluku and Rama several times.

Thus, the deadline for its completion was 10 months after the start of the works or September 30, 2021, according to Balluku's public statements. But not only was the bridge not completed on time, but September 30, 2022 also passed, i.e. a year later, and nothing was done.

Paqsor Buzi is now asking for 300 million old ALL with additional VAT after receiving 1.5 million euros. Of course, Evis Berberi of ARRSH immediately gave him the additional money.

It's funny in the meantime because if you look at the works board posted near the Tapiza Bridge, the year of the start of the works has been deleted, not without purpose. It would not be surprising if Paqsor Buzi receives other additions in the future for this bridge that is still unfinished.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit