Ohri rrezikon të humb statusin e UNESCO

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 30.10.2022, 14:47

Një grup pune i qeverisë së fundi finalizoi projekt-planin për rehabilitimin e trashëgimisë natyrore dhe kulturore në rajonin e Ohrit.

Në të tregohen me detaje ndikimet negative që kërcënojnë zonën e mbrojtur nga UNESCO, ndërsa ndër të tjera kërkohet përshpejtimi i procesit të largimit të ndërtimeve pa leje në rajonin e mbrojtur.

Edhe organizatat joqeveritare kanë qëndrim të ngjashëm dhe theksojnë se ne vazhdimisht sjellim plane dhe strategji që nuk realizohen në terren.

“Sa më shpejt që të jetë e mundur, të përshpejtohet heqja e objekteve të ndërtuara pa leje, për të cilat tashmë është dhënë një vendim përfundimtar për heqjen e tyre dhe të bëhet harta dhe inventarizimi i të gjitha objekteve që do të hiqen dhe kjo të publikohet në mënyrë transparente në faqet e internetit të ministrive përkatëse dhe në këtë mënyrë, publiku do të dijë se sa është bërë, deri ku ka arritur zbatimi i atij plani” – tha Gjoko Zoroski, përfaqsues i Sektorit Civil.

Nga pushteti lokal i Ohrit thonë se kanë bashkëpunim të shkëlqyeshëm me qeverinë për zbatimin e rekomandimeve të UNESCO-s, por theksojnë se me dinamikën aktuale është e pamundur të realizohen të gjitha rekomandimet.

“Detyra jonë është t’i trajtojmë këto tema seriozisht dhe shpresojmë që në qershor, korrik të vitit 2023 raporti të jetë pozitiv ose të paktën i ngjashëm me atë që na dhanë, sepse progresi është i dukshëm në lidhje me atë që kemi marrë si vërejtje” – deklaroi Kryetari i Komunës së Ohrit, Kirill Pecakov.

Mirëpo, fjalën e fundit do ta ketë Misioni Reaktiv i UNESCO-s, sepse përfaqësuesit e tyre dalin në terren dhe shohin se çfarë është zbatuar nga rekomandimet, jo çfarë shkruhet në letër. Prandaj, është shumë e rëndësishme të shpejtohen proceset dhe të mos vonohen rekomandimet e Komitetit të Trashëgimisë Botërore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit