Banorët e Bërxullës protestë për projektin Thumanë-Kashar: GENER-2 po shkel ligjin, popullit po ia vendosin këmbën në fyt

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 29.10.2022, 11:02

Banorët e Bërxullës kanë dalë edhe sot në protestë kundër projektit Thumanë-Kashar i cili u shemb shtëpitë dhe u rrafshon tokat bujqësore.

Banorët shprehen se kompania GENER-2 e Bashkim Ulajt që ka fituar projektin me koncesion për 35 vite, në kundërshtim me ligjin, po punon pa leje ndërtimi.

Të bërë bashkë, banorët e Bërxullës kërkojnë shpronësim me VKM-në e 2016-ës, informacion të detajuar mbi projektin dhe të ulen me firmën kontraktore.

Banorët shprehen se nuk janë kundër zhvillimit të rrugës, por kërkojnë që banorëve që u preket prona të kompensohen me çmimin real të tregut.

Ata thonë se popullit po ia vendosin këmbën në fyt, teksa deklarojnë se prekja e tokës për to është sikur t'i marrësh jetën.

Banori:

Të na marrësh pronën sot sikur na ke marrë jetën. Nuk mund të fitojë miliarda kompania nën kurrizin tonë. Shteti sikur e ka zënë gjumi i vdekjes se ne po dalim në protestë çdo ditë. I kemi bërë thirrje disa herë, kryetarit të komunës, hajde more te popullli jot se ne te kemi vënë në atë krye. Mirë që po bëhet ai aks rrugor por është dhe një aks tjetër ajror. Ky është i tmerrshëm se do i nxjerrë jashtë loje shumë familje, do i nxjerrë kancerogjen.

Banori tjetër:

Mua nuk më prek projekti, interesin e kam te rruga. Pa mbikalim, rrugët të mos fillojnë. Janë rreth 200 banorë të Fushë-Prezës dhe Bërxullës, të cilët preken nga shkatërrimi i pronave dhe tokave bujqësore. Një pjesë e këtyre banesave ende janë në proces legalizimi, ndërsa për tokat bujqësore kanë çertifikatë pronësie.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit