Anglia nuk do emigrantë, investon dhjetëra milionë paundë për t’i mbajtur të rinjtë në Shqipëri

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 29.10.2022, 10:00

Miliona paundë të taksapaguesve anglezë do të vijnë në Shqipëri për të bindur shqiptarët të qëndrojnë në vendin e tyre, në vend që të zgjedhin të shkojnë në Angli përmes Kanalit, mes Francës dhe Anglisë.

Britania po financon skema të mëdha infrastrukturore për të ofruar mijëra vende pune në vende të ndryshme dhe për të përmirësuar infrastrukturën lokale në zonat, të cilat të rinjtë shqiptarë i braktisin për të mbërritur në Angli.

Investimet përfshijnë një digë të re të madhe hidroelektrike, parqe industriale, skema mjedisore dhe vende për të kaluar kohën e lirë. Investimet janë përqendruar në veri, ku është edhe dyndja më e madhe e të rinjve drejt Anglisë.

Suella Braverman, Sekretarja e Brendshme dhe Robert Jenrick, ministri i emigracionit, po përgatiten për të nisur një valë të madhe dëbimesh të emigrantëve që mbërrijnë në Angli përmes gomoneve.

The Telegraph raporton se në 10 muajt e fundit kanë mbërritur mijëra shqiptarë me gomone në Angli, por pritet që një pjesë e madhe e tyre të dëbohen drejt vendlindjes së tyre. Anglia nuk pranon emigrantë ekonomikë dhe këtë e ka bërë të qartë prej kohësh.

Ata kanë nevojë për profesionistë, por kërkojnë t’i angazhojnë ata në mënyrë të rregullt, pasi në formën aktuale, një pjesë e madhe e të ardhurve bëhen menjëherë pjesë e bandave kriminale, që kryesisht kultivojnë kanabis në shtëpitë e përshtatura në laboratore.

Këtë javë, Dan O'Mahoney, komandanti i Forcave Kufitare të Kanalit, zbuloi se 12,000 shqiptarë kishin mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit, nga të cilët 10,000 ishin burra.

Ai u tha deputetëve se deri në dy për qind e popullsisë së rritur meshkuj të Shqipërisë kishte udhëtuar në Angli me varka të vogla. Ai ia atribuoi "rritjes eksponenciale" të bandave kriminale shqiptare që "fituan terren" në Francën veriore.

Zyrtarët shqiptarë thonë se nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis marrëveshjeve për emigrantët dhe ndihmës së huaj, por ajo pranohet si mbështetje jetike financiare për të frenuar eksodin e të rinjve shqiptarë.

Vitin e kaluar Priti Patel, asokohe sekretare e brendshme, nënshkroi një marrëveshje me Shqipërinë për kthimin e kriminelëve të huaj të dëbuar.

Në fillim të këtij muaji, Home Office testoi një kthim të shpejtë të 12 emigrantëve të ardhur nga Kanali. Tani po kërkon të zgjasë marrëveshjen me mijëra të tjerë që kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar me gomone.

Jenrick tha: “Ne po shqyrtojmë nëse ka një rrugë të caktuar për shqiptarët që rastet e tyre të dëgjohen shpejt dhe të largohen nga vendi, nëse nuk rezulton të jenë të arsyeshëm.”

"Dhe ne po shikojmë gjithashtu diplomatikisht se si mund të punojmë me qeverinë në Shqipëri dhe në koalicion me vendet me të njëjtin mendim, si Franca, për të arritur një marrëveshje me Shqipërinë."

Gati 9 milionë paundë nga Anglia po përdoren për të zhvilluar rajonin rreth Hasit dhe qytetit të Kukësit, me shpresën për të penguar njerëzit të largohen.

Javën e kaluar, Departamenti i Tregtisë Ndërkombëtare organizoi një panair tregtar për të ndihmuar bizneset britanike të fitojnë kontrata për të ndihmuar në ndërtimin e digës së hidrocentralit të Skavicës, pranë Kukësit. Agjencia e kreditit të eksportit të departamentit pritet të sigurojë dhjetëra miliona paund për të nënshkruar ofertat.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po financon gjithashtu projekte shumë milionë paund për të luftuar bandat e krimit të organizuar që janë fajësuar për nxitjen e rritjes së emigrantëve shqiptarë, disa prej të cilëve përfundojnë duke punuar në shtëpitë e barit në Angli, si dhe tregtinë e kokainës.

Kuptohet se muajin e kaluar, Home Office ra dakord të derdhte deri në 4 milionë paundë për modernizimin e laboratorit kriminal të Shqipërisë për të rritur aftësinë e tij mjekoligjore.

Ministria e Brendshme ka vënë gjithashtu 2 milionë paundë për rindërtimin e stacionit të policisë në aeroportin “Nënë Tereza” në Tiranë, i cili pranon kriminelë të huaj dhe të dyshuar, të dëbuar nga Britania e Madhe.

Pas marrjes së gjurmëve të gishtërinjve, ata përballen me ndalime deri në tre vjet nga zona e udhëtimit Shengen në Evropë. Një deputet i lartë konservator tha se me shqiptarët që përbëjnë deri në 80 për qind të emigrantëve të Kanalit në disa ditë, është jetike që qeveria të përdorë çdo levë për të realizuar kthimin e tyre. “Nuk është për t'u habitur nëse kjo përfshin marrëveshje financiare”, tha deputeti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit