Pak javë para Kupës së Botës, Katari ndërton mure të larta për të fshehur lagjet e varfra

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.10.2022, 22:08

Edhe pak javë na ndajnë nga Kupa e Botës dhe Katari që është vendi pritës po bën çmos për t’u dukur sa më mirë në sytë e botës.

Së fundmi në media dhe rrjete sociale janë publikuar disa pamje nga Katari që dyshohet se ndërton mure të larta për të fshehur lagjet më të varfra përpara Kupës së Botës.

Katari është përballur me kritika të ashpra për abuzime të shumta të të drejtave të njeriut, duke përfshirë trajtimin e dobët të punëtorëve migrantë dhe kriminalizimin e personave LGBT+.

Tani duket se zyrtarët po përpiqen të fshehin pabarazinë në disa zona të vendit. Në një video të postuar në TikTok dhe të shpërndarë në media, një shofer duket se po udhëton në një rrugë të Katarit me një mur të gjatë të vendosur pranë.

Sipas FIFA-s, parashikohet që mbi një milion njerëz të ndjekin 64 ndeshjet e turneut. Kështu Katari dyshohet se po përpiqet të fshehë kushtet e vërteta për shumë njerëz që jetojnë në vend.

Edhe Brazili thuhet ndërmori një ide të ngjashme për të fshehur favelat përpara Lojërave Olimpike të 2016-ës. Ata ngritën një pengesë 10 metra të lartë që shtrihej për pesë milje përgjatë autostradës jashtë aeroportit ndërkombëtar, në mënyrë që të fshihnin komunitetet që jetonin në pabarazi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit