Kërkohen vullnetarë për fotosesionin më të madh nudo

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.10.2022, 20:31

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se si është ndjesia e pozimit nudo, tani është mundësia për t'u bërë vullnetarë për një fotosesion me mijëra njerëz të tjerë të zhveshur.

Njerëzit pozojnë nudo duke mbajtur thithkat e prera gjatë një seti fotografik nga Tunick më 2 qershor 2019 në New York City. Tunick organizoi setin e tij fotografik përpara ndërtesës së Facebook në Manhattan për të protestuar kundër ndalimit të Facebook dhe Instagram për të treguar thithkën e femrës në platformat e tyre të mediave sociale. Tunic thotë se ndalimi dëmton artistët e shkëlqyer që përdorin lakuriqësinë në veprat e tyre artistike.

Artisti amerikan Spencer Tunick po kërkon mbi 2,500 njerëz për të pozuar në një fotosesion që do të jetë gjysmë vepër arti dhe gjysmë fushatë ndërgjegjësuese që do të përkojë me Javën Kombëtare për Kancerin e Lëkurës të Australisë. Fotografi thotë se çdo vullnetar do të përfaqësojë një nga më shumë se 2500 australianë që vdesin nga kanceri i lëkurës çdo vit.

Vullnetarët lakuriq pozojnë për Tunick në akullnajën zvicerane të ftohtë të Aletsch, më e madhja në Alpe, si sfond për një fushatë mjedisore rreth ngrohjes globale më 18 gusht 2007. Fushata e organizuar nga Greenpeace kishte për qëllim të tërheqë vëmendjen ndaj shkrirjes së akullnajave alpine. një shenjë e qartë e ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu sipas organizatës.

Fotosesioni është caktuar të zhvillohet më 26 nëntor në Sydney, ku Tunick organizoi një tjetër sesion fotografik nudo në vitin 2010. Vetëm atyre që regjistrohen për të dalë vullnetarë do t'u dërgohet vendndodhja dhe detajet e sakta. Për t'u bërë vullnetarë të këtij fotosesioni ju duhet të regjistroheni në faqen "Strip off for skin cancer".

Anëtarët e publikut marrin pjesë në një instalacion të zhveshur për Tunick (majtas në kullë) në festivalin Big Chill pranë Ledbury në Herefordshire më 8 gusht 2010. Të përfshirët u pikturuan me bojëra trupi dhe u qëlluan nga lart për të krijuar modele dhe dizajne për Fotografitë e Tunick.

Artisti Tunick ka organizuar mbi 100 instalacione të përkohshme në qytete dhe vende ikonike në mbarë botën, duke përfshirë Detin e Vdekur, Shtëpinë e Operës së Sidneit, një akullnajë zvicerane dhe Zocalo Plaza të Mexico City.

Modelet nudo të drejtuara nga Tunick pozojnë në një vresht Bourgogne (Burgundy) pranë Macon, Franca qendrore-lindore, më 3 tetor 2009, për një fotografi gjigante gjatë një operacioni me Greenpeace. Ngjarja u organizua për të tërhequr vëmendjen mbi rrezikun e ndryshimeve klimatike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit