Katër vdekje nga aksidentet me traktor

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.10.2022, 13:06

Në periudhën gjatë së cilës një numër i madh i traktorëve dhe makinerive të tjera bujqësore po lëvizin nëpër rrugë, Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugorë në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme zhvilluan një fushatë nën moton “Lëvizje e sigurt e traktorëve dhe makinave bujqësore”, e cila u mbajt ditë më parë në Kërçovë dhe rrethinë me disa aktivitete parandaluese për edukimin e drejtuesve të traktorëve dhe makinave tjera bujqësore, si dhe shënjimin shtesë të këtyre automjeteve për shikueshmëri më të madhe dhe pjesëmarrje më të sigurt në komunikacion.

Qëllimi i kësaj fushate ishte gjithashtu edhe ndërgjegjësimi i drejtuesve të traktorëve dhe makinave tjera bujqësore për pjesëmarrje të përgjegjshme në trafik. Me këtë rast kryetarja e Këshillit Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugorë, Gordana Kozuvarovska apeloi deri te drejtuesit për vigjilencë.

“Kushtojini vëmendje traktorëve dhe makinave bujqësore, ato gjithashtu marrin pjesë në mënyrë të barabartë në komunikacion, dhe shoferët që drejtojnë traktorë, të drejtojnë traktorë teknikisht të rregullt dhe të shënuar në mënyrë që të jenë të dukshëm në komunikacion. Siguria është e para”, deklaroi Kozuvarovska.

Zëdhënësi i MPB-së, Toni Angellovski bëri të ditur se në nëntë muaj e parë të vitit në aksidente trafiku me traktor jetën e kanë humbur 4 persona, dy prej tyre shoferë traktori dhe dy pasagjerë.

“Të njëjtat shifra i kemi pasur edhe gjatë nëntë mujorit të vitit 2021, dhe janë përsëritur edhe këtë vit. Traktorët nuk mund të lëvizin kushedi sa shpejt por keqfunksionimet e makinerive dhe gabimet e drejtuesve janë një problem. Prandaj apelojmë për vigjilencë maksimale gjatë vozitjes së traktorëve sepse gabimet mund të jenë fatale”, potencoi Angellovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit