Emigrantët shqiptarë dhe jo vetëm alarmojnë Anglinë, kërkohet edhe ndihma e qytetarëve

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 27.10.2022, 10:39

Emigrantët e shumtë nga Shqipëria dhe jo vetëm, që po mbërrijnë në Angli në muajt e fundit kanë arritur shifra të frikshme dhe i kanë vënë strukturat shtetërore britanike në vështirësi serioze për ndalimin, por akoma më shumë për akomodimin e tyre.

Në një moment kur fatura e akomodimeve në hotele ka arritur në 2.4 miliardë euro në vit, një shifër tejet e frikshme në këtë kohë krize që po kalojmë. Duke u nisur nga këto vështirësi, pronarëve të shtëpive private po u kërkohet të ndihmojnë.

Atyre po u ofrohen kontrata afatgjata për të pranuar emigrantë të paligjshëm në një përpjekje për të përballuar shifrat rekord. Kontraktori privat, Serco po ofron marrëveshje deri në pesë vjet, me qira të garantuar plotësisht çdo muaj edhe kostot e mirëmbajtjes.

Kompania do të paguajë gjithashtu faturat e gazit dhe energjisë elektrike, si dhe taksa të tjera të parashikuara nga ligjet vendëse. Ky lajm krijoi pakënaqësi te disa deputetë, pasi shifrat zbuluan se vetëm katër për qind e kërkesave për azil u përpunuan vitin e kaluar.

Më shumë se 38,000 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2022 deri më tani, teksa numri i ndalur nga francezët në brigjet e tyre ka rënë ndjeshëm. Zyra e Brendshme pranoi se shpenzon gati 7 milionë paundë çdo ditë për strehimin e tyre.

Serco, i cili ka marrë një kontratë rekord prej 1.9 miliardë paundë për 10 vite nga Home Office në 2019-ën, po strehon të paktën 30,000 azilkërkues në 6,000 shtëpi. Kontraktori që pritet të bëjë të paktën 150 milionë paund në vit nga skema, tani ka lëshuar një thirrje të re, duke thënë se do të marrë në konsideratë të gjitha llojet e pronave në Veri-Perëndim, Midlands dhe Lindje të Anglisë.

Pronarët e pronave të zbrazëta janë midis atyre që kërkohen, plus pronarë të shtëpive të dyta, shtëpive të kujdesit dhe ish-studentëve. Natën e kaluar, deputetja e Doverit, Natalie Elphicke paralajmëroi se kjo do të përkeqësonte mungesën e banesave në vend.

Ajo tha: “Kriza e varkave të vogla po e bën shumë më të vështirë për britanikët që tashmë po përpiqen të mbajnë një çati mbi kokë ose të marrin një shtëpi të tyren. Kjo nënvizon pse është kaq e rëndësishme të trajtohet kriza për të reduktuar presionin mbi strehimin dhe shërbimet e tjera jetike lokale”.

The Sun raporton se shqiptarët tani janë kombësia më e madhe që ka mbërritur në Britaninë e Madhe, me 12,000 emigrantë këtë vit.

Ato përfshijnë 10,000 burra të rritur beqarë, shumë prej të cilëve dyshohet se janë të lidhur me bandat kriminale. Disa po qëndrojnë në qendrat e mbajtjes në Kent deri në një muaj për shkak të mungesës së strehimit, pavarësisht nga një objektiv 24-orësh për t’i zhvendosur ato.

Kryeinspektori i kufijve dhe imigracionit , David Neal, u tha deputetëve dje se ishte i tronditur nga “kushtet e mjerueshme” në aeroportin Manston.

Ai ishte menduar të mbante 1,000 deri në 1,600 njerëz, por kur ai e vizitoi të hënën, ishin 2,800 dhe shumica qëndronin në rrugë. Ai tha: “Unë nuk jam dikush që nuk mund të flasë. Isha shumë i shqetësuar për Manston kur e vizitova kampin të hënën. Atje ka rreziqe për zjarr dhe infeksione. Është një situatë vërtet e rrezikshme.”

Zyrtarët gjithashtu pranuan para deputetëve se shkalla e përgjimeve nga francezët kishte rënë nga 50 për qind në 2021 në 42.5 për qind këtë vit. Komandanti i kërcënimit të Kanalit Klandestin Dan O’Mahoney tha se autoritetet franceze kishin ndaluar 28,000 emigrantë, që kalonin Kanalin deri më tani në 2022 dhe kapën dhe shkatërruan 1,072 varka.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha mbrëmë: “Numri i njerëzve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar që kërkojnë strehim ka arritur nivele rekord dhe e ka vënë sistemin tonë të azilit nën presion ekstrem.”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit