Kush është Skates?! Gjenerali i lartë që do gjurmojë shqiptarët që hyjnë në Angli me gomone

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 27.10.2022, 07:46

ARTIKULL I THE TELEGRAPH

Një nga gjeneralët më të lartë të Britanisë, i cili luftoi në luftën afgane, është emëruar për të adresuar numrin në rritje të emigrantëve shqiptarë që kalojnë Kanalin e Doverit.

Gjeneral Stuart Skeates, i cili gjithashtu shërbeu në luftën e Gjirit dhe në luftën e Bosnjës, është bërë koordinator special i Kryeministrit dhe Sekretarit të Brendshëm për migracionin e paligjshëm shqiptar.

Ai pritet të punojë me qeverinë shqiptare për të ndihmuar në trajtimin e bandave të trafikimit që qëndrojnë në mes të 10,000 shqiptarëve që kanë kaluar Kanalin e Doverit këtë vit me gomone.

Britania ka nënshkruar një marrëveshje me Shqipërinë për të përshpejtuar deportimet e kriminelëve të huaj në shtetin ballkanik dhe ra dakord me ish-sekretaren e Brendsme Priti Patel që oficerët e policisë shqiptare të vendosen në Dover për të ndihmuar në kryerjen e kontrolleve të identitetit dhe kriminalitetit të emigrantëve.

Emërimi i tij përkon me dëbimin e parë, të shpejtë të emigrantëve shqiptarë me gomone, të cilët u larguan nga Britania brenda disa ditësh pas mbërritjes përtej Kanalit.

12 shqiptarët u dërguan në shtëpi me një aeroplan çarter pasi refuzuan të kërkonin azil, teksa Zyra e Emigracionit shpreson se do të veprojë si një pengesë për bashkatdhetarët e tyre që kërkojnë të vijnë ilegalisht në MB.

Skeates ka këshilluar ministrat e Zyrës së Kabinetit që nga janari për trajtimin e trafikimit të qenieve njerëzore dhe mbrojtjen e kufijve të Mbretërisë së Bashkuar.

Ai ka shërbyer më parë si zëvendës komandant i komandës së forcave të përbashkëta aleate të NATO-s në Holandë dhe po ashtu ish-komandant i forcave të përbashkëta në komandën strategjike të Mbretërisë së Bashkuar në Northwood në veriperëndim të Londrës.

Karriera e tij ushtarake përfshin gjithashtu komandën e brigadës së lehtë të 19-të, kreun e Akademisë Ushtarake Mbretërore në Sandhurst dhe duke vepruar si zëvendëskomandant i grupit të punës në Mbretërinë e Bashkuar që mbështeti forcat afgane në Helmand.

Ai është personi i dytë me përvojë ushtarake që merr një rol të lartë në trajtimin e migrantëve të Kanalit.

Zyrtarët e Zyrës së Emigracionit thonë se shqiptarët tani përbëjnë midis 50 dhe 60 për qind të të ardhurve. Më shumë se 37,000 emigrantë kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit përmes Kanalit të Doverit, krahasuar me 28,400 për vitin e kaluar.

Një zëdhënës i qeverisë tha: “Qeveria qëndron e bashkuar në përpjekjet e saj në parandalimin e kalimeve të rrezikshme, ndalimin e bandave kriminale shfrytëzuese dhe mbrojtjen e atyre që kanë nevojë të vërtetë. Zyra e Brendshme dhe Ministria e Mbrojtjes kanë një histori të fortë për të punuar ngushtë së bashku për të trajtuar këtë çështje.”

Ata konfirmuan se Gjeneral Skeates u dërgua në Zyrën e Emigracionit më 12 tetor 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit