Naureda Llagami e KLGJ bën “rrush e kumbulla” 500 milionë për shërbime kompjuterike, fituesi ofroi sa 98% e fondit limit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 25.10.2022, 21:59

Të gjithë shqiptarët presin që dikur do të vijë një ditë që institucionet shtetërore e sidomos ato të drejtësisë do të jenë në gjendje që më në fund të punojnë ashtu siç duhet vetëm në shërbim të popullit e jo të parasë. Por për momentin kjo duket tepër e vështirë sepse vetë institucionet e drejtësisë kapen “gafil” duke shpërdoruar paratë e shqiptarëve.

Bëhet fjalë për vetë Këshillin e Lartë Gjyqësor të drejtuar nga Naureda Llagami. Ky institucion i lartë i drejtësisë ka organizuar një tender tepër të dyshimtë. Bëhet fjalë për procedurën e prokurimit me numër reference REF-45369-10-11-2022. Objekti është: “Shërbime, ri- integrime sisteme IT të gjyqësorit, arkitekturë, migrim dhe unifikim i bazës së të dhënave të sistemit të menaxhimit të çështjeve gjyqësore”.

Fondi limit i tenderit është llogaritur në vlerën 42,932,667 lekë të reja pa TVSH ose rreth 500 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Le të shohim dokumentacionin e kësaj procedure. Vihet re se në garë kanë marrë pjesë vetëm 3 kompani të cilat për habi kanë ofruar vlera të përafërta me njëra-tjetrën. Një fakt i tillë konsiderohet nga praktikat botërore si i dyshimtë pasi ka mundësi që pjesëmarrësit të kenë rënë dakort me njëri-tjetrin paraprakisht se cili do të shpallet fitues.

Përtej kësaj, shikohet se ftuesi ka ofruar thuajse të njëjtën vlerë sa fondi limit i tenderit, më konkretisht sa 98% e tij. Ky fakt i shton akoma më tepër dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar për shkak të diferencës tepër të vogël mes vlerës fituese dhe fondit limit. Por cila është kompania fituese? Bëhet fjalë për KREATX në pronësi të Enor Nakuçi dhe Lejdi Koçi. Ndërkaq procedura e këtij tenderi rezulton të ketë qenë me negocim, pa njoftim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit