Ulja e çmimit të bukës pritet pas Vitit të Ri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.10.2022, 18:41

A do të ulet çmimi i bukës me masat e reja të paralajmëruara nga Qeveria? Një pjesë e prodhuesve thonë se pritet që fillimisht të stabilizohet çmimi, pastaj mund të filloj ulja e çmimit të bukës dhe prodhimeve tjera.

Ulja e çmimit të bukës mund të ndodh pas Vitit të Ri. Masat e reja të cilat parashohin uljen e çmimit të rrymës prej 1 dhjetor për prodhuesit e ushqimit me qwndrim se pritet që së pari të stabilizohet çmimi ndërsa pastaj të ulet çmimi i bukës dhe prodhimeve të tjera. Ky është qëndrimi i përfaqësuesve të dy odave të tregtisë.

Sipas Shoqatës së industrisë së mullisëve dhe furrtarëve, pranë Odës Ekonomike per ulje reale të çmimit është e nevojshme që Qeveria të aktivizohet së bashku me odat që në këtë mënyrë të tejkalohet kriza, Poashtu është e nevosjme që të përfshihen edhe rezervat e mallit që në këtë mënyrë të ulet ndikimi në bursat botërore, ku çmimet vazhdimisht rriten.

Edhe pse vlerësimet zyrtare që brenda këtij viti për korrje të gurrit harxhuar rreth 250 mijë tonë grurë, ndërsa janë të nevojshme rreth 330 mijë tonë, sidoqoftë një pjesë e grurit nuk shitet nëpër mullitë, ndërsa sërish bëhet importi. Çmimin për grurin e përcakton bursa botërore ku çmimi është 18 denarë, ndërsa gjatë periudhës së vjeljes arriti deri 22 denarë për një kilogram.

“Në qoftë se qeveria lejon që mullinjtë dhe industria e furrave të blen energji elektrike me një çmim prej 80 deri 100 ero për megavat orë, për të cilët një javë po bëjmë negociata, atëherë deri në dhjetor çmimi i miellit dhe bukës do të stbilizohet, ndërsa prej vitit të ardhshëm mund të pritet edhe ulja e çmimit të tyre për 10%”, thotë Goran Malishiq kryetar i Shoqatës së industrisë së mullisëve dhe furrtarëve, pranë Odës Ekonomike.

Kjo është përpjekje e tretë që me masat e qeverisë të ulen çmimet e produkteve bazë ushqimore. Fillimisht kishte ngrirje të çmimeve, pastaj i kufizuan marzhat, për të cilat qytetarët nuk i kanë ndjerë përshka të rritjes së vazhdueshme të çmimeve me pakicë. Nga ana tjetër me këtë masë pritet që të përfshihen rreth 150 kompani për të cilat reagojnë prodhuesit e vegjël të ushqimit të cilët besojnë se do i lënë në baltë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit