Kështu duhet të dukeshin njerëzit nëse do t’i mbijetonin një aksidenti me makinë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 21.10.2022, 09:52

Njerëzit kanë evoluar për t'i bërë ballë shumë gjërave, por përplasjet me makinë nuk janë një prej tyre…

Nëse kjo do kishte qenë e mundur, pamjet e bëra virale në rrjet kanë turbulluar njerëzit.

Disa vite më parë, një artiste bashkëkohore nga Australia vendosi të krijonte një model se si do të dukeshin njerëzit nëse do të kishin zhvilluar tipare për t'u siguruar që mund t'i mbijetonin një përplasjeje me makinë.

Patricia Piccinini e zhvilloi skulpturën së bashku me një kirurg dhe një hetues të një aksidenti automobilistik.

Projekti u porosit nga Komisioni i Aksidenteve të Transportit (TAC) si pjesë e fushatës së tyre për sigurinë rrugore.

Graham mund të mos duket bukur, por ai mund t'i mbijetojë një aksidenti me makinë pa problem.

Jo vetëm shërben për të vënë në dukje rëndësinë e sigurisë rrugore, por Graham siç u quajt prototipi i frikshëm u krijua për të qenë ndërveprues, raporton LadBible.

Kur ai u ekspozua në Bibliotekën Shtetërore të Viktorias në vitin 2016, Google Tango u përdor për t'i lejuar vizitorët të shikonin nën lëkurën e Graham dhe të kuptonin pse ai duket ashtu siç duket.

Edhe pse ai mund të mos duket shumë i bukur, ai do të ishte në gjendje të shpëtonte nga një aksident automobilistik pa ndonjë lëndim të madh, të rrezikshëm për jetën.

Siç do ta shihni, Graham ka fytyrë të sheshtë për të mbrojtur hundën nga thyerja, ndërsa indi dhjamor rreth fytyrës së tij është krijuar për të 'thithur energjinë e goditjes'.

Ky boshllëk me madhësi mund ta bëjë blerjen e kapeleve mjaft të ndërlikuara, por do ta mbante trurin tuaj të mbrojtur gjatë një përplasjeje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit