The grandson of Sadri Abazi can’t get enough of billions, he gets 7 of them from the Mayor of Kavaja

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.10.2022, 21:11

The grandson of former renaissance MP Sadri Abazi seems to be swimming in a real sea of ​​billions. The figures that he has received from almost every public entity are "amazing". The tenders won by him, although in almost all suspicious cases, have been at the level of billions.

Such is the case today, where he has benefited not a little but almost 7 billion old lek with VAT from Redjan Krali of Kavajë Municipality.

It is about a tender that has the reference number REF-39822-08-25-2022 and has as object "Cleaning service of the city of Kavajë and the Administrative Units of Synej, Luz i Vogël and Helmas". The limit fund for the cleaning of the city and the two or three villages mentioned above is calculated at 550,395,505 new lek without VAT or about 7 billion old lek including VAT.

The tender, like almost all others where Sadri's nephew, Arbër Abazi, has been declared the winner, is highly suspicious and worthy of SPAK. It can be seen that only 3 firms participated in it, where one of them presented but did not gave an offer.

This is a typical action of firms that enter the tender only for number, since it is known from the beginning who the winner would be. Meanwhile, from the remaining two companies that offered value, surprisingly the company with the highest value wins, that is, the company of Arbër Abazi.

This company has earned 549,298,645 new lek without VAT or about 7 billion old lek with VAT. It is clearly seen that the winning value is identical to the limit fund of the tender, namely 99.8% of it.

Based on the above, there are very strong doubts that the winner of this procedure was predetermined, as in almost all other tenders where this operator has participated. Meanwhile, we wish SPAK sweet sleep!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit