Scandal/ The first “historic” traffic light in Tropoja costed 37 million ALL

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.10.2022, 20:36

Just a few days ago we informed you that a historic event had taken place in Tropoja. It was about the installation of the first traffic light in this city. The event may seem unbelievable at first glance, but unfortunately it is true.

But the problem does not end there. Do you know how much Albanian taxpayers' money cost the first traffic light in Tropoja? Fully 37 million old ALL. A tender has even been made for this, which turns out to be highly questionable.

It is about the procurement procedure with reference number REF-26457-04-26-2022 and with the object "Installation of the Traffic Light System at the Crossing of Dragobia". The limit fund of the tender was 3,095,436 new ALL without VAT or about 37 million old ALL with VAT.

But if we open and study the "papers" of the tender, the suspicions emerge that we are dealing with a predetermined winner. We say this because we are dealing with a total lack of competition, since only one company participated in the tender. Of course, being the only one, the company was declared the winner without any problems.

It is about the company I.D.K – CONSTRUCTION owned by Barjam Dalipaj and under the administration of the citizen Gramos Dalipi. This company has offered the value of 3,075,168 new ALL or almost 37 million old ALL including VAT. It is clearly seen that the winning value is almost the same as the value of the limit fund, more specifically as 99.34% of it. This is a classic percentage of suspicious tenders, in the case where the winner was known before the tender was made.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit