Vilma Nushi does not abandon medicine, “pockets” 70 million from the Mandatory Health Insurance Fund

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.10.2022, 20:31

Vilma Nushi, the businesswoman often talked about in the media for the highly dubious tenders she received, seems not to be separated from the field of medicine. After receiving the concession of the basic health control of the population, otherwise known as "check-up", for about 130 million euros, Nushi has already received another tender from the Compulsory Health Insurance Fund.

It turns out that this tender is also very suspicious and controversial, just like the one taken for "check-up" a few years ago. We say this because Vilma Nushi's MARKETING & DISTRIBUTION firm has won by offering the highest bid from all other participants. And there were no fewer than 6 operators in the competition.

It is about the tender with reference number REF-40208-08-30-2022 and with the object "Purchase of toners for printers and photocopiers" for the Mandatory Health Insurance Fund. Its limit fund is 6,014,079 new alleks without VAT or about 72 million old alleks with VAT. Looking at the tender documents, it is noted that Nushi has offered a value of 5,779,788 new alleks without VAT or almost 70 million old alleks with VAT.

So only 2 million old lek less than the limit fund of the tender. Almost all the other offers are almost half the value offered by her and yet they seem to have been completely ignored. The fact that 5 firms offered convincingly lower values ​​than the winning Nushi company, as well as the fact that the winning value is as much as 96% of the limit fund, raise strong doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit