Minister Niko Peleshi “goes crazy”, spends 800 million on parties with hostess girls

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.10.2022, 20:19

Our Minister of Defense, Mr. Niko Peleshi seems to have the country's defense strategy clear in his mind. He's even done so well with the military that he doesn't need anything more than to start celebrating. But where are there more beautiful parties than those where the hostess girls are in uniform? This seems to have been thought by the minister who plans to spend over 800 million lek from the state budget for artistic activities.

One can create the impression that Albania is already the most powerful army in the world and no one can harm it. That's why we have the luxury of using all these money as "grapes and plums", since it seems we don't need any modernization of the army. It seems that all other problems have been solved, from the conditions of the soldiers' accommodation, food, uniform to their payments. For this, a tender has been organized with the reference number REF-44681-10-06-2022.

Its object is "Services necessary for the realization of artistic and sports activities as well as activities with different themes that are organized by the dependent structures of the Ministry of Defense and SHPFA". The limit fund is estimated at 68,657,800 new ALL without VAT or over 800 million old ALL including VAT. If we browse the documents, unprecedented abuses appear. It is seen, for example, that 8 hostess girls in uniform are needed to wait for the guests so that they do not get confused and sit at the wrong table.

50 tables and 50 chairs are needed, but they also need 700 carpets and rugs. 15 photo services and 20 video services are required with a duration of only 3 hours/activity. 20 camera and drone services are needed for 3 hours of filming, etc., etc.

Another questionable fact is the audio equipment. It is seen that 25 boxes are needed for music, 25 boxes for speech, 25 passive boxes with the possibility to hang and so on. The list is very long and it is not understood why so many audio devices are needed that perform the same function. Perhaps, as we already said, the priorities of protection have changed and in the first place are parties with hostess girls.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit