Shteti po ligjëron vrasjen e Learit duke thënë se shpërndante drogë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 20.10.2022, 11:57

Me pak fjalë ditën e sotme pas vdekjes së 32-vjeçarit Lear Kurti, institucionet shtetërore janë ende në procesin e të bërit ping-pong për të gozhduar para opinionit publik përgjegjësit.

Spitali hodhi poshtë akuzat duke thënë se Kurti mbërriti pa shenja jete tek Trauma duke lënë të nënkuptohejnse i kishte mbetur “policëve në dorë”.

Ndërkohë gjatë kësaj kohe që lajmet qarkullojnë vrullshëm, mediat pranë qeverisë kanë raportuar me burime nga policia se i ndjeri ishte person me precedentë penalë. Kishte plagosur një person me dashje e për këtë kishte bërë burg e kishte shitur edhe lëndë narkotike.

Asnjë reagim zyrtar nga Muhamet Rrumbullaku nuk ka ardhur ende në lidhje me këtë ngjarje, teksa policia vazhdon të vërvitet për të sjellë një version të besueshëm tek publiku.

Pavarësisht se cilat janë veprat penale të një të shoqëruari, Policia paska shtuar në Kodin Penal “vetëgjyqësinë duke ligjëruar vdekjen”, e kjo me shumë shanse vetëm sepse i ndjeri nuk i ndaloi kur ata i bënë shenjë për kontroll.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit