Në Shkup, neser nuk do të ketë transport publik

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.10.2022, 20:24

Shkupianët gjatë ditës së nesërme nuk do të kenë transport publik, pasi punëtorët e JSP Shkup sot nuk e morën pagën.

Siç thanë nga sindikatat e ndërmarrjes publike që morën pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit, këshilltarët dhe kryetari i komunës po e detyrojnë politikën e tyre dhe nuk e diskutojnë problemin e tyre.

“Politikën mund ta shtyni deri në mëngjes, por në mëngjes nuk do të ketë autobusë. Nuk të intereson, nuk merr transport publik. Këta njerëz kanë fëmijë, janë të uritur, nuk kanë para t’i japin për një meze të lehtë në shkollë. Këtu nuk kemi parë që dikush të thotë se si do të zgjidhet problemi dhe do të marrim rrogë, por luftimet e tyre partiake dhe politike”, kanë thënë sindikatat, transmeton SDK .

“U kërkojmë falje qytetarëve, por kjo duhej të ndodhte për të zgjidhur njëherë e përgjithmonë problemin me pagat e rregullta në PS”, tha Miço Stojanovski, kryetar i Sindikatës së JSP-së.

Për problemin e JSP-së sot në një seancë të jashtëzakonshme kanë debatuar edhe këshilltarët në Qytetin e Shkupit në një seancë të jashtëzakonshme ku kanë akuzuar njëri-tjetrin se kush e ka fajin. Këshilltarët e VMRO-DPMNE-së e akuzuan kryetaren Danela Arsovska dhe kërkuan përgjegjësinë e saj. Ata kanë bërë të ditur se janë të gatshëm të heqin dorë nga të gjitha diskutimet dhe të marrin një vendim me të cilin paratë do të transferohen në JSP këtë mbrëmje.

“Ne si grup këshillëdhënës i VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit jemi të gatshëm për momentin që të heqim dorë nga të gjitha diskutimet që ishin planifikuar për momentin, të japim një pushim nëse është e nevojshme edhe për disa orë dhe të kërkojmë nga kryetari i komunës që nga sot të menjëherë na dorëzo vendimin, do të ulemi sa të jetë e nevojshme dhe për ta votuar atë vendim sonte t’ua bart mjetet punëtorëve të JSP-së dhe nga nesër autobusët të lëvizin lirshëm dhe qytetarët e Shkupit të kenë transport”, tha Marija. Andonovska, koordinatore e grupit të këshillit të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

E këshilltarët nga LSDM-ja akuzuan se për herë të parë qytetarët e Shkupit do të mbeten pa transport të qytetit dhe për këtë fajin e ka pushteti lokal. Ata theksuan se në buxhetin e Qytetit të Shkupit për vitin 2022, së bashku me ribalancin e datës 30.06.2022, për JSP janë paraparë gjithsej 530.000.000 denarë ose 8,6 milionë euro.

“Për herë të parë në historinë e qytetit të Shkupit qytetarët kanë mbetur pa transport publik. Për herë të parë që nga Maqedonia e pavarur dhe deri më sot, pensionistët, gjimnazistët, qytetarët nuk mund të përdorin transportin publik. VMRO-DPMNE-së dhe pushtetit lokal Danela Arsovska iu desh vetëm 1 vit që të ndodhte një kataklizëm i tillë me transportin publik. Më të zemëruar nga të gjithë janë Shkupianët dhe me të drejtë”, tha këshilltari i LSDM-së, Gordan Shutarov.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit