DENONCIMI/ “Pëllumb Gjoka, do bëjë investim strategjik në Velipojë me dokumenta të falsifikuara”

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 19.10.2022, 19:29

Investitorët strategjikë janë shtuar shumë së fundmi dhe më të favorizuarit, janë ata që kanë lidhje të ngushta me qeverinë. Pas Gaz Pajës, një investitor strategjik ka dalë në zonën e Velipojës dhe më konkretisht në vendin, ku në vitin 2020, IKMT ndërmori një aksion për prishjen e disa restoranteve.

Sot, kuptohet qartë që ky aksion është bërë për t’i hapur rrugën këtij investitori strategjik, i cili është në gjykatë dhe akuzohet për falsifikim dokumentash.

PAMJE NGA AKSIONI NË 2020

PAMJE NGA AKSIONI NË 2020

PAMJE NGA AKSIONI NË 2020

Bëhet fjalë për Pëllumb Gjokën, biznesmenin, që përmendet shumë nga ana e opozitës si një trafikant droge dhe mik i ngushtë i Edi Ramës.

Familja Marku, pronare e një prej restoranteve të prishur në 2020, ka denoncuar së fundmi, në redaksinë e JOQ ALBANIA, se si Pëllumb Gjoka dyshohet se do kryejë një investim strategjik me letra të falsifikuara.

Bëhet fjalë për 39 hektarë, të cilat Pëllumb Gjoka pretendon se i ka fituar përmes një akt trashëgimie nga halla e tij. Mirëpo, dyshohet se ky akt trashëgimie është i falsifikuar dhe për këtë vajza e hallës e ka kallëzuar Pëllumb Gjokën.

Për këtë JOQ ka siguruar edhe dokumentat ku grupi i ekspertëve thotë se ka ndërhyrje dhe letrat janë të falsifikuara.

DOKUMENTET E DYSHUARA SI TË FALSIFIKUARA

DOKUMENTET E DYSHUARA SI TË FALSIFIKUARA

DOKUMENTET E DYSHUARA SI TË FALSIFIKUARA

DOKUMENTET E DYSHUARA SI TË FALSIFIKUARA

Për më tepër, emri i punonjëses në zyrën hipotekore në Shkodër duket se është falsifikuar, pasi siç shihet edhe nga dokumenti, shtetësja me inicialet T.L, pranon se nuk ka qenë punonjëse në zyrën hipotekore në Shkodër, por ka qenë me detyrë si oficere e policisë gjyqësore në Tiranë.

Gjithashtu, Këshilli Bashkiak nuk e ka miratuar propozimin për investim strategjik të Pëllumb Gjokës, por ky i fundit, i bën presion personave denoncues se aty do të ndërtojë resortin e tij me vlerë më shumë se 5 mln euro.

Ditën e nesërme, është gjyqi në lidhje me këtë çështje dhe Gjykata mund të vendosë për mbyllje të procesit gjyqësor, pasi ka kaluar afati 5-vjeçar dhe mund të ndodhë që investimin strategjik mund ta gëzojë Pëllumbi, por me dokumenta të falsifikuara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit