Avokati i Popullit kërkon mbrojtjen e qytetarëve nga përmbaruesit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.10.2022, 19:56

Në zyrën e Avokatit të Popullit numri më i madh i parashtresave nga fusha e drejtësisë, prej vitesh i referohet problemeve me përmbarues.

Për këtë shkak udhëheqësi i këtij institucioni, Naser Ziberi ka ngritur iniciativë për ndryshim dhe plotësim të dispozitave të Ligjit për marrëdhëniet obligative dhe të Ligjit për përmbarim.

Bëhet fjalë për ndryshimet që kanë të bëjnë me kufizimin e normës së interesit ndëshkues, e cila normë e interesit shpesh herë shndërrohet në një problem serioz dhe tejkalon shumëfish lartësinë e borxhit kryesor.

“Kërkojmë që propozuesi i autorizuar, pra Qeveria të bën ndryshim dhe të shton një nen 269-b i cili do të thotë se “Interesi ndëshkues do të ndalojë të rrjedhë kur shuma e interesit të arritur ndërsa të papaguar do t’a arrijë shumën e borxhit kryesor”.

Si rrjedhojë e kësaj duhet të bëhen ndryshime edhe në Ligjin mbi përmbarimin ku është e nevojshme që të shtohet nen i ri 18-a në të cilin do te thuhet se: “Gjatë procedurës së përmbarimit kur shuma e interesit të arritur ndërsa te papaguar do të arrijë borxhin kryesor, përmbaruesi do të ndalojë me llogariten dhe pagimin edhe të interesit ndëshkues ligjor”, tha Naser Ziberi, Avokat i Popullit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit