Ndihmonte shqiptarët për të shkuar në Angli me gomone, arrestohet bashkatdhetarja në Oxfordshire

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.10.2022, 16:32

Një 31-vjeçare shqiptare është arrestuar nga autoritetet britanike pasi akuzohet se ka ndihmuar në transportin e emigrantëve në Britaninë e Madhe me gomone. E reja emri i të cilës ende nuk dihet u arrestua mëngjesin e sotëm në Banbury, Oxfordshire.

Arrestimi i saj erdhi pasi ajo dyshohet se ka ndihmuar në lehtësimin e emigracionit të paligjshëm dhe është dërguar në mbajtje për t'u marrë në pyetje.

Sipas autoriteteve grupet shqiptare të krimit të organizuar veprojnë si ndërmjetës, duke kërkuar lehtësimin e migrimit të paligjshëm të shtetasve shqiptarë dhe duke përdorur rrjetet e vendosura të transportit.

Kontrabanduesit e njerëzve kujdesen vetëm për paratë, nuk kujdesen për sigurinë e emigrantëve. Kalimet e kanaleve janë krejtësisht të rrezikshme dhe kjo është arsyeja pse ndërprerja dhe çmontimi i rrjeteve kriminale është një prioritet për Agjencinë Kombëtare të Krimit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit