Paralajmërimi për ata që kanë iPhone: Mos e lini kurrë në karikim gjatë natës!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 19.10.2022, 10:44

Sado joshëse që mund të duket, përdoruesit e iPhone janë paralajmëruar të mos i lënë pajisjet e tyre në karikim gjatë natës.

Shumica prej nesh janë fajtorë për këtë. Por kjo gjë mund të shkaktojë dëme në jetëgjatësinë e baterisë së iPhone-it tuaj. Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit që të shmangin karikimin për orë të tëra, nëse duan që pajisja e tyre të jetë jetëgjatë.

Një përdorues TikToku ka krahasuar iPhone-in e tij 13 Pro Max me 100% battery health me iPhone 13 të gruas së tij që u ble tre muaj pas lançimit, që aktualisht është në 93 për qind pasi ajo e mbante në karikim gjatë natës.

TikTokeri më pas shfaq një iPhone 12 Pro që e bleu një vit më parë dhe është ende në 100 përqind battery health.

Shomes thotë: “Gruaja ime e vendos telefonin e saj në karikim çdo natë para se të flejë dhe unë mund ta numëroj me gishtat e dorës sa herë e kam bërë këtë. Pra, nëse kujdeseni për shëndetin e baterisë tuaj, qoftë për rishitje apo për të marrë jetëgjatësinë maksimale të baterisë në baza ditore, atëherë duhet të mos karikoni iPhone brenda natës."

 • Arsyeja e që dëmton është se bateritë tona janë pak si ne, edhe ato mund të stresohen kur punojnë shumë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit