Shfrytëzonte femra për prostitucion dhe i detyronte të kishin 50 klientë në ditë, arrestohet shqiptari në Athinë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.10.2022, 17:54

Një 32-vjeçar shqiptar dhe një 29-vjeçar moldav janë arrestuar së fundmi në Greqi pasi shfrytëzonin disa gra për prostitucion. Gratë prostituta që punonin në një shtëpi publike në qendër të Athinës detyroheshin të bënin seks dhe të kishin më shumë se 50 klientë në ditë. Dy të arrestuarit i kërcënonin gratë me jetën e tyre dhe të fëmijëve të tyre duke u thënë se nëse nuk vazhdonin punën do të kishin probleme.

Mbrëmjen e së premtes së kaluar, kur oficerët e policisë së Drejtorisë për Luftën kundër Krimit të Organizuar dhe Trafikimit të Njerëzve bastisën shtëpitë publike në Metaxourgio gjetën dy gra që shfrytëzoheshin për prostitucion. Sipas hetimeve të policisë, "biznesi" i shqiptarit dhe moldavit kishte nisur që nga viti 2019 kur vajzat e reja mbërritën në Greqi me pretekstin e një jete më të mirë. Dy personat e arrestuar akuzohen për trafikim të qenieve njerëzore edhe për pastrim parash. Paratë u “pastruan” përmes një dyqani lulesh që ata drejtonin.

Nga hetimet e kryera janë gjetur dhe sekuestruar një numër dokumentesh dhe shënimesh të shkruara me dorë në lidhje me funksionimin e shtëpive publike dhe pastrimin e parave, pajisje regjistrimi për mbikëqyrjen e lokaleve të shtëpive publike, makina si mjet transporti për gratë, celularë dhe mijëra euro.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit