European Parliament: JOQ ALBANIA, a media with a reputation for independent, quality and investigative news

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 04.12.2020, 13:12

According to the study published by the European Parliament, disinformation in Albania is ubiquitous. In one way or another across the political spectrum and across the media landscape. Based on the analysis of this study, it is said that although the media in Albania produce independent, high-quality, investigative articles, among them JOQ Albania, they can fall prey to Fake News. The study emphasizes that JOQ ALBANIA is one of the few media with a reputation for high-quality, independent and investigative journalism. Among other things, it is said that many politicians across the spectrum, including Prime Minister Edi Rama, are accused of using disinformation to increase their visibility and standing, or sometimes without any particular purpose. In fact, Rama was forced to make a public apology in March 2020 for fabricating claims that Spanish officials were deploying violent police tactics to stop the spread of Covid-19.

Then his "evidence" turned out to be a video of the Algerian police attacking protesters during the riots. At the instigation of the ruling Socialist Party, Albania's parliament passed a resolution in 2019 calling for action against foreign interference in Albanian politics, including through disinformation, and singling out Russia as a particular concern. However, a strong pro-EU and pro-NATO consensus among the Albanian public limits the latitude for external actors who wish to destroy the west. However, the European Union, the Council of Europe and the Albanian government have identified disinformation as a threat to Albanian security and governance even though the government itself has been accused of using disinformation.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit