The Council of Europe condemns censorship against JOQ ALBANIA: Hands off the free media!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 01.05.2020, 12:33

The Council of Europe has published the annual report on freedom of the press and media for 2020: "Hands off Press Freedom: Attacks on the Media in Europe should not become the new normal".

The annual report from the partner organizations to the Platform of the Council of Europe to promote the protection of journalism and the Safety of Journalists also mentioned the case of domain blocking of the JOQ Albania.

What does the European Council report say?

On November 30, 2019, the Electronic and Postal Communications Authority blocked the news portal joqalbania.com by order of the country's prime minister. Likewise, in Albania there were a series of legal changes in laws no. 9918 "On electronic communications in the Republic of Albania" and No. 97/2013 "On audio-visual media in the Republic of Albania" that would empower the state and the authorities to regulate content published by online media. This legislation was presented as an "anti-defamation" package and was approved by the Council of Ministers on July 3, 2019. The Albanian Parliament overwhelmingly approved these changes in December 2019. Media freedom organizations warned that the package would replace current online media self-regulation with state regulations and dismissed the last-minute changes as cosmetic. After the veto by the Albanian president, the parliament and the majority agreed to wait for the opinion of the Venice Commission before voting on the legislative package under an accelerated procedure in March 2020.

So Albania is one of the countries mentioned in the EC's annual report on freedom of the media and the press, where the government is criticized for trying to control them by proposing changes in the country's legislation.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit