“Freedom of the Press”: A big independent news site in Albania has been censored

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 03.12.2019, 11:12

"A major independent news site in Albania has been censored and two journalists are under investigation for spreading news against the Albanian government."

This is what the well known site "Freedom of the Press" writes on its Twitter profile, as it shares the link of the "Exit.al" news, which explains the media situation in our country and the shut down of the most well known media in Albania "joqalbania.com" domain.

Alice Elisabeth Taylor's news is titled "Activist Arrested, Two Journalists Under Investigation, A Website Blocked After Government Actions".

Between the lines is written:

“The Albanian government has blocked access to the JOQ Albania portal over the weekend, following an order given by AKEP. Until now, it is not possible to access the site from Albania, while the police have launched investigations into the two directors of the site, Erland Dalliu and Gentian Çengeli, for spreading fake news about the earthquake in Albania, causing panic among citizens. Also, AKEP's website is out of order after a cyber attack by the Facebook account named "Anonymous Albania”.

The site joqalbania.com is not available to regular users, unless they are using a TOR browser, or are using a VPN in a foreign jurisdiction to mask the user's original location. Such methods are regularly used in countries with autocratic regimes such as Saudi Arabia, Iran, Turkey, China and Russia."

The article also talks about the arrest and subsequent release of the activist Xhuljana Aliaj, who was also accused of spreading fake news and panic during the time of the earthquake.

Foreign media are paralleling Rama's regime and the pressure it is exerting on the media, with that of autocratic countries, where freedom of expression is censored or largely absent.

LINK DOWN BELOW:

https://twitter.com/freedomofpress/status/1201900498720378881?s=46&t=D-yOv1Lr8n5VnbcJ_3OX6A

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit