Shpërthen Courtois: Reali fitoi falë pritjeve të mia dhe unë nuk isha në treshe për Topin e Artë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 18.10.2022, 10:36

Thibaut Courtois nuk e mbylli ashtu siç e priste mbrëmjen e djeshme në Paris. Pas ceremonisë, portieri i Real Madrid nuk hezitoi aspak të tregohej i sinqertë dhe të shprehte pakënaqësinë e tij, që pavarësisht se fitoi çmimin e portierit më të mirë, nuk ishte në treshen e kandidatëve për të fituar Topin e Artë.

Ai u rendit i shtati në votimin për çmimin më të madh të mbrëmjes. “Gjëja e parë që dua të them është se jam shumë i lumtur për Karim Benzemanë. Por duket se të shënosh një gol është më mirë sesa të shmangësh një të tillë. Kjo mbetet një betejë për t’u fituar. Duke parë logjikën sesi votohet për këtë çmim, e dija se nuk shanse për të konkurruar për fitimin, natyrisht.

Gjithsesi unë nuk e synoj këtë. Por edhe falë pritjeve të mia ekipi fitoi La Liga-n dhe Champions League dhe në fund unë përfundoj në vendin e shtatë. Pra, nuk jam as në podium. Në listën e dhjetë më të mirëve nuk kishte asnjë mbrojtës. Të paktën këtë vit kanë shpikur trofeun për portierin më të mirë”, përfundoi Courtois me doza ironie.

Këtë vit portieri doli në skenë për çmimin Yashin, pasi u vlerësua si portieri më i mirë i sezonit. Belgu pasoi në fron Donnarumma-n, i cili e fitoi atë si portier i PSG-së një vit më parë. Por as kjo nuk e bëri të mos të largohej i mërzitur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit