Neymar u paraqit në gjyq, ja çdo ndodhë me brazilianin

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 17.10.2022, 15:36

Ylli i PSG-së, Neymar, babai i tij, ish-drejtuesit e Barcelonës dhe ata të Santosit u paraqiten sot në gjyq, pasi akuzohen se kryen mashtrime në kohën kur braziliani iu bashkua klubit katalanas nga Santos në vitin 2013.

Sipas ‘Sky Sports News’ gjyqi u zhvillua sot në Barcelonë dhe ende nuk ka një vendim, pasi do ketë seanca të tjera.

Ata akuzohen se fshehin koston reale të transferimit të lojtarit me qëllimin për të mos paguar paratë që DIS, një kompani private braziliane, thotë se i detyrohen si pronarë të ligjshëm të 40% të të drejtave të lojtarit të Neymar.

DIS po kërkon që Neymar, babai i tij që vepron si agjenti i tij, dhe ish-drejtuesit e Barcelonës, Sandro Rosell dhe Josep Bartomeu, të dënohen me pesë vjet burg.

Të gjithë të akuzuarit kanë mohuar shkeljet. Gjyqi pritet të zgjasë deri në fund të tetorit. Neymar duhet të marrë një lejë të posaçme nga gjykata që të paraqitet në Botëror me Brazilin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit