Vazhdojnë SKANDALET shtetërore/ Si dështoi shteti në ruajtjen e sigurisë së të dhënave të shqiptarëve?!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 17.10.2022, 09:45

Duket se hakerat e grupit “Homeland Justice” nuk kanë ndërmend të ndalen. Ata kanë publikuar në grupin e tyre në WhatsApp një dosje me madhësi 1 GB që pretendohet se përmban numrat e telefonit të qytetarëve shqiptarë.

Ata shkruajnë se numrat e telefonit të qytetarëve shqiptarë janë mjete në shërbim të aktiviteteve terroriste të MEK në shtete të tjera.

Kjo nuk është hera e parë e shpërthimit të një skandali të tillë. Kanë qenë listat e patronazhistëve të Partisë Socialiste që zbuluan numrat e qytetarëve shqiptarë fillimisht e tashmë hakerat e Homeland Justice. Pyetja që bie është se ku i kanë gjetur hakerat shqiptarë informacionet konfidenciale kur kryeministri flet për siguri të pahakërueshme kibernetike në sistemet shqiptare në fjalimet e tij?!

Dhjetëra tendera sigurie të AKSHI-t të paguara me taksat e popullit dhe sërish numrat e tyre përfundojnë online, të aksesueshëm nga të gjithë.

Homeland Justice kanë publikuar më parë edhe personat në listën e “të dyshuarve” të Policisë së Shtetit dhe punonjës të këtij institucioni.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit