Për dy ditë, 600 defekte në ngrohjen e Shkupit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.10.2022, 18:21

Ekipet e EMV që menaxhojnë me ngrohjen e kryeqytetit janë vënë në teren me gjithë resurset njerëzore pasi në ditën e dytë të sezonit të ngrohjes janë paraqitur 600 defekte në objektet e banimit në Shkup.

Nga drejtoria e EMV-së thonë se në rrjetin qendror nuk ka asnjë problem, por defektet janë gjetur nën stacionet dhe instalimet e brendshme të banesave. Me kaq pak staf që kanë këto riparime do të kryhen brenda dy javëve pasi që me prioritet merren rrjedhjet e radiatorëve që shkaktojnë dëme nëpër shtëpi.

“Deri më tani janë bërë 77 intervenime në mënyrë që ekipet tona e ndërpresin furnizimin me energji termike në ato nën stacione derisa sanohen defektet e paraqitura në objektet e banimit dhe shtëpitë. Në defektet e tjera më të shpeshta kanë të bëjnë me radiator të ftohtë që nuk ngrohen gjatë furnizimit, që u dëshmuan dje dhe sot në mëngjes”, u shpreh Aleksandra Marojeviq, Ndihmës drejtore për prodhim në EMV.

Por kushtet klimatike të motit për këto dy javë, aq sa ka rezerva të gazit, janë në favor sa që ngrohja qendrore lëshohet vetëm nga tri orë të mëngjesit. Madje qytetarët mbajnë hapur edhe dritaret e tyre.

Shoqëria aksionare e shtetit EMV, e cila për 10 vite mori licencën për furnizim me energji termike iu bën thirrje përdoruesve të ngrohjes qendrore në Shkup të kontaktojnë pikat më të afërta për të nënshkruar kontrata për furnizim me energji termike, si dhe të gjitha kërkesat e tjera që dalin nga shërbimet e EMV.

“Konsumatorët në këtë sistem qendror e paguajnë vetëm energjinë që e shpenzojnë, në kohën kur nuk ato nuk punojnë nuk lëviz orëmatësi dhe nuk faturohen. Nëse i ndezim nuk ka efekt ta them në aspektin e inxhinierit, do të rritjet temperatura në 23°C por atë dikush duhet ta paguaj. Kështu është tani që gazi ka çmim të lartë, por edhe më parë kur kostoja e gazit ishte 10 herë më i lirë”, tha Aleksandra Marojeviq, Ndihmës drejtore për prodhim në EMV.

Se si do të jenë edhe 180 ditët e ardhshme të sezonit të ngrohjes mbetet për tu parë! Autoritetet thonë se kanë siguruar energjens të mjaftueshëm, por në planin B po shtojnë pajisje në ngrohtoret që ato të punojnë edhe me naftë. Ngaqë ka mungesë të mazutit në treg por është dhe më ndotës ndaj ambientit. Vendi posedon rreth 105 milion litra naftë nga rezervat shtetërore që mund të përdoren në këtë krizë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit