Mickoski: Raporti i KE-së tregoi se qeveria nuk është e fokusuar në agjendën evropiane

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.10.2022, 16:08

Raporti i Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë në përpjekjet e saj për anëtarësim në Bashkimin Evropian, në pamje të jashtme, nxjerr në pah gënjeshtrat e autoriteteve se janë të fokusuar në agjendën evropiane, vlerësoi të dielën kryetari OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

Miskoski shtoi se në vend të reformave, përfaqësuesit e qeverisë janë fokusuar në gënjeshtra dhe vjedhje dhe nënshkrimin e marrëveshjeve tradhtare, gjë që tregon se në 35 kapituj jo vetëm që nuk ka përparim, por është vërejtur një regres.

“Ky raport është një shembull klasik i të gjitha gënjeshtrave të qeverisë se ata janë të fokusuar në agjendën evropiane. Ata janë të fokusuar vetëm në gënjeshtrën dhe vjedhjen dhe nënshkrimin e kontratave të pabesa. Dhe mendoj se në mendjen e tyre kjo ju duket përparim drejt Bashkimit Evropian. Për dallim nga e vërteta që përmban raporti, ku më shumë se 35 kapituj që janë konstatuar se janë të prapambetur dhe kjo është vërtet shkatërruese për Maqedoninë, për qeverinë, për të gjithë ne”, tha Mickoski.

Ai shpreson se së shpejti kjo qeveri do t’i përkasë së kaluarës dhe se Maqedonia do të jetë në krye të një qeverie të re të udhëhequr nga OBRM-PDUKM, e cila do ta çojë rrugën drejt anëtarësimit në BE.

“Dhe shpresoj që së shpejti kjo Qeveri të jetë në të kaluarën dhe të vijë një Qeveri e re e udhëhequr nga OBRM-PDUKM, e cila do të jetë sa më ambicioze dhe realisht do të marrë rrugën e anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian”, tha Mickoski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit