Vulin: Nuk do ta njohim Kosovën, nuk do i vendosim sanksione Rusisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.10.2022, 16:03

"Serbia nuk do ta njohë Kosovën e vetëshpallur, nuk do të largohet nga Republika Srpska dhe as do të vendosë sanksione ndaj Rusisë", kështu tha ministri i Brendshëm serb Aleksandar Vulin me rastin e raportit të Komisionit Evropian për përparimin e Serbisë në vitin 2022.

Vulin ka thënë Serbisë është duke iu bërë shantazh për ta njohur Kosovën, siç tha ai si një nga kushtet për të hyrë në Bashkimin Evropian.

Sipas tij, çështja nuk është nëse Serbia dëshiron të anëtarësohet në BE, por nëse blloku e dëshiron Serbinë dhe se marrëdhënia me unionin nuk është çështje emocionesh, por e vendimeve racionale.

“Duke gjykuar nga shantazhet e çmendura që po na ekspozojnë për ta njohur Kosovën, për të shfuqizuar Republikën Sërpska dhe për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, ata nuk na duan, aq më mirë do të jemi”, tha Vulin në një intervistë për Vecernjenovosti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit