A stream of billions from AKSHI’s Mirlinda into the pockets of “FASTECH” linked to Ilir Beqaj

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 15.10.2022, 22:13

Ilir Beqaj seems to have pulled his head out again from the place where he was hiding after being called a while ago by SPAK. It seems that this call was just a prank and now the former health minister has entered the game of multi-billion tenders again.

Although Beqaj does not appear to be the owner of FASTECH on paper, it has been widely mentioned in the media that he is actually behind this company. And of course, to distribute the people's money in the hands of the party's friends, Mirlinda of AKSHI, who through her institution has distributed endless billions in dubious tenders, appears on the scene.

It is enough to mention the frightening figures spent on maintenance or cyber security, which were thrown into the trash by some Iranian hackers. However, Mirlinda seems to be doing her real job quite well: supplying Beqaj and friends with money.

The most recent case is the one related to a tender bearing the reference number REF-38290-08-10-2022 and whose object is "Digital mapping system for public spaces covered with security cameras at the country level – for the General Directorate of the State Police".

The limit fund is 99,965,600 new ALL without VAT or about 1.2 billion old ALL with VAT. It is noted that we are dealing with a lack of competition since only two contestants participated in the tender. From these winners, the company FASTECH was announced with an offer of 91,968,343 new ALL without VAT or about 1.1 billion old ALL with VAT.

If we make a comparison between this offer and the tender limit fund, we see that they are almost the same. More specifically, the winning offer turns out to be as much as 92% of the limit fund, raising doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit