Tërmetet që goditën Hawain riaktivizojnë vullkanin Mauna Loa

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 15.10.2022, 16:24

Tërmeti me magnitudë 5.0 ishte më i forti nga një seri lëkundjesh që kanë goditur Mauna Loa të Havait, vullkani më i madh aktiv në planet, për të cilin shkencëtarët thonë se është në një "gjendje trazirash të shtuara".

Sipas Aljazeera, një seri tërmetesh të premten nisën me një tërmet me magnitudë 4.6, 24 sekonda para tërmetit më të madh 5.0, tha Observatori i Vullkanit Havai në një deklaratë të lëshuar nga Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

"Dy tërmetet më të mëdha u raportuan nga qindra njerëz nga ishulli i Hawai'i dhe u ndjenë në një masë më të vogël në të gjithë shtetin e Hawai. Lundja nga tërmetet më të mëdha mund të ketë qenë mjaft e fortë për të shkaktuar dëme të vogla lokale, veçanërisht në ndërtesat më të vjetra," tha observatori.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit