BDI sot mbanë mbledhjen e Këshillit Qendror, do të zgjidhen organet partiake

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.10.2022, 10:44

Mbledhja e Këshillit Qendror të BDI-së do të mbahet sot në Tetovë. Duhet të zgjidhet sekretar i Përgjithshëm, sekretar Organizativ dhe nënkryetarë të ri, me mandat deri në Kongresin e ardhshëm.

Riorganizimi në parti filloi pas të ashtuquajturit “Grupi i zjarrit” kërkoi reforma në BDI, dhe funksionar të caktuar të mbajnë përgjegjësi.

Dje pas gati gjashtë orëve kanë përfunduar konsultimet brenda partisë në Bashkimin Demokratik për Integrim (BDI) në selinë e partisë në Reçicë të Vogël, ndërsa vendimet do të merren nesër në mbledhjen e Këshillit Qendror të BDI-së.

Zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani, pas takimit deklaroi se konsultimi i anëtarëve të kryesisë me degët e partisë ka qenë konstruktiv. Gjatë ditës, mbërritën edhe përfaqësues të të ashtuquajturës “Grupi i zjarrit”, i cili kërkonte reforma në parti.

“Kemi pasur takim joformal konsultativ të kryetarit Ahmeti, me përfaqësues të partive nga degët e ndryshme në përgatitje për mbledhjen e nesërme të Këshillit Qendror, ku do të merren vendimet për formimin e Kryesisë Qendrore dhe organeve të tjera të partisë. Kryetari Ahmeti këto ditë ka mbajtur takime individuale, por tashmë në dy raste takime me disa funksionar partiak me të cilët janë shkëmbyer mendime, konsultime se si nesër të sillen vendime të Këshillit Qendror. Mendoj se i gjithë takimi kaloi në atmosferën më konstruktive, në atmosferë bashkëpunimi, bashkimi, gatishmërie të partisë për fitore të reja”, tha Bujar Osmani.

Mbledhja e anëtarëve të Këshillit Qendror fillon prej orë 13.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit