Atletet ikonike të Nike, Papa merr dhuratën më të veçantë ndonjëherë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 15.10.2022, 10:14

Si ju duket ideja për t’i bërë Papa Françeskut, tashmë 85 vjeç, një palë atlete Nike Blazer Mid 77′ Vintage? Ndoshta më e çuditshmja, por At Jim Sichko pikërisht për këtë qëllim e bëri.

Sichko po vizitonte Vatikanin dhe nuk mund të kalonte pa rënë pak në sy. Kështu i lindi ideja për t’i bërë Papës një palë këpucë të personalizuara, që për hir të së vërtetës janë shumë të bukura.

Ati kontaktoi dizajnerët e True Blue Color, të cilët ishin konfuzë, por edhe të privilegjuar që krijimi i tyre do të mbërrinte deri te Papa. Kështu ata vendosën të lyejnë atletet me ngjyrën e verdhë dhe të bardhë, si ngjyrat e flamurit të Vatikanit, si dhe të vendosin stemën në to.

Në pjesën e pasme në mënyrë mjaft shik, në njërën atlete është shkruar Papa dhe në tjetër Françesku. Megjithëse veshja e tyre nga Papa është një ëndërr që nuk realizohet, me siguri stafi i tij i ka dedikuar një vend të veçantë në muzeun e dhuratave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit