Xhaferi: Vendimet e mia për nismat për referendum janë të drejta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.10.2022, 20:42

Duke i pasur parasysh gjashtë mandatet e mia si deputet dhe këtë përvojë si kryetar i Kuvendit në mandat të dytë, funksion i cili së pari nënkupton marrjen e përgjegjësisë, nuk ka dilema se të dy vendimet të cilët i mora janë të drejtë duke përfshirë edhe këto për nismat për referendumet. Në atë kontekst unë nuk kam bërë asgjë që është jashtë kompetencave të mia, tha kryetari i kuvendit, Talat Xhaferi.

Xhaferi në intervistë për “Slloboden peçat”, theksoi se veçanërisht në këtë periudhë kanë për obligim të sigurojnë funksionalitet në Kuvend.

“Unë u them të gjithëve se Kuvendi, në këtë periudhë kur tashmë kemi filluar proces duhet të jetë funksional, t’i përfundojë detyrimet e tij para së gjithash që të sigurojë funksionalitet të institucioneve të tjera. Askujt nuk duhet t’i vijë keq që Kuvendi të funksionojë në kapacitet të plotë, sipas nevojave të shtetit dhe qytetarëve të saj, por secili duhet ta kontrollojë vetëdijen dhe përgjegjësinë e vet”, tha Xhaferi.

Ai beson në përgjegjësinë e deputetëve para qytetarëve dhe shtetit si detyrim kushtetues dhe përkujtoi se po bëhen bisedime në procesin Zhan Mone që të precizohen dispozitat e rregullores rreth rolit dhe kompetencave të komisioneve parlamentare që plenumi kuvendor të mos jetë peng i tekave politike të ngushta partiake.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit