61-vjeçari: Vdiqa për 90 minuta, ju rrëfej çfarë pashë në jetën e përtejme

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 14.10.2022, 10:57

Një burrë që pretendon se u kthye nga të vdekurit pasi qëndroi i vdekur për 90 minuta ka zbuluar se si është jeta e përtejme dhe përvoja e tij ishte aq e frikshme sa truri i tij e ka 'bllokuar'.

Alistair Blake, 61 vjeç, pësoi një atak në zemër në janar të vitit 2019. Gruaja e tij, Melinda, u përpoq ta mbante në jetë derisa mbërriti një ambulancë.

Megjithatë, kur mjekët arritën atje, gjetën trupin e tij të pajetë. Melinda ishte përpjekur dëshpërimisht të kryente CPR derisa erdhën mjekët, dhe raportohet se ai kishte vdekur klinikisht për një orë e gjysmë.

Mjekët vazhduan të përpiqeshin me Alistair për më shumë se një orë, duke i dhënë CPR dhe duke përdorur një defibrilator tetë herë.

Pas 90 minutash, pulsi i tij u gjet. Kur përshkruan jetën e përtejme, Alistair thotë se nuk kishte 'asgjë', nuk kishte tinguj, zëra apo drita. Ai tha se përvoja ishte aq traumatike sa truri i tij kishte bllokuar gjithçka.

"Teknikisht, unë isha i vdekur për 90 minuta," tha ai.

Ai shtoi: “Shumë njerëz më pyesin nëse pashë diçka dhe jo, nuk pashë asgjë. Nuk ka drita të ndritshme, asgjë si kjo.

Mjekët arritën të zhbllokojnë një nga arteriet e 61-vjeçarit në spitalin Frankston dhe atij iu pajis një stimulues kardiak.

Alistair u kthye në shtëpi pas 12 ditësh në spital dhe thotë se përvoja e tij afër vdekjes i ka dhënë atij një qasje krejtësisht të ndryshme ndaj jetës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit