Raporti i KE-së, deputetët morën vlerësimin më të ulët

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.10.2022, 10:26

Vërejtja më e madhe në raportin e fundit për gatishmërinë e Maqedonisë për anëtarësim në BE i drejtohet Kuvendit, me kritika për miratimin e pamjaftueshëm të ligjeve, përdorimin shumë të shpeshtë të procedurës së shkurtuar nën flamurin evropian, si dhe përdorimin e pamjaftueshëm i institutit pyetje për deputetët.

Ngecja e punës së Kuvendit është ndër vërejtjet kryesore në Raportin e fundit të Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë dhe për gatishmërinë e saj për të marrë obligimet e anëtarësimit në BE, ku vërejtjet për miratimin e pamjaftueshëm të ligjeve, përdorimin tepër të shpeshtë të procedurave të shkurtuara nën flamurin evropian, si dhe përdorimi i pakët i institutit pyetje të deputetëve, dhe këto vërejtje dje ishin në fokus të LSDM-së në pushtet dhe OBRM-PDUKM-së opozitare.

Për faktin se legjislatura është joefektive LSDM fajëson opozitën dhe “bllokada aktive” e saj, ndërsa nga OBRM-PDUKM thonë se edhe KE e ka njohur arbitraritetin e kryeparlamentarit Talat Xhaferi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit