VIDEO/ Me çekiç me vete, deputeti turk thyen telefonin në foltoren e parlamentit

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 14.10.2022, 09:36

Një moment i pazakontë ka ndodhur në parlamentin turk së fundmi. Deputeti Burak Erbay ka thyer telefonin e tij me çekiç ndërkohë që kundërshtonte një projektligj të propozuar nga qeveria, që sipas tij është një vendim i gabuar.

Deputeti i Partisë Popullore Republikane, që ndodhet në opozitë, kundërshtonte ligjin e propozuar, që synon të luftojë “dezinformimin” në internet. Sipas këtij legjislacioni, mediat sociale dhe faqet e internetit do të duhet të publikojnë detaje të përdoruesve të dyshuar për “përhapjen e informacionit mashtrues”.

Gjiganti mediatik“BBC” raporton se ligji mund të sjellë burgosjen e të akuzuarve deri në tre vite burg. Opozita kundërshton këtë ligj me argumentin se nëse miratohet, do të cenonte seriozisht lirinë e shtypit dhe do të çonte në censurë të përhapur.

Në momentin që thyen telefonin deputeti Erbay shprehet: “Në rast se ky ligj do të miratohet, atëherë mund t’i thyeni telefonat miqtë e mi. Nuk keni përse ta përdorni atë”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit