Zyrtari rus: Do ketë Luftë të Tretë Botërore nëse Ukraina hyn në NATO

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 13.10.2022, 16:26

Ukraina vijon ende të jetë nën sulmet e ushtarëve rusë, teksa një zyrtar i Rusisë ka bërë paralajmërimin e fortë duke kërcënuar me përshkallëzim të sulmeve nëse Ukraina do të pranohet në NATO.

"Nëse Ukraina pranohet në aleancën ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA, atëherë konflikti në Ukrainë do të garantohej të përshkallëzohej në Luftën e Tretë Botërore", citohet të ketë thënë një zyrtar i Këshillit të Sigurimit rus.

Ndërkohë anëtarësimi i plotë në NATO për Ukrainën është larg sepse të gjithë 30 anëtarët e aleancës do të duhet të japin pëlqimin e tyre.

Presidenti Vladimir Putin ka kritikuar në mënyrë të përsëritur Shtetet e Bashkuara për nxitjen e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit