Erion Veliaj hap tender 40 Milion Lekë për të numëruar pasagjerët në autobusët e Tiranës

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 13.10.2022, 07:51

Në një tender të fundit të Bashkisë Tiranë me vlerë 41 Milion Lekë nga taksat e qytetarëve, do të zgjidhet kompania që do të numërojnë numrin ditor të pasagjerëve në linjat urbane.

Ka shumë rrezik që si pasojë e tejmbushjes, personit mbikëqyrës që do i bjerë turni, t’i merret fryma dhe të mos kryejë detyrën siç duhet, për rrjedhojë tenderi të dështojë e taksat e qytetarëve të Tiranës edhe njëherë të shpërdorohen nga Erion Veliaj.

Tenderi me objekt: “Matjet perjodike të pasagjerëve në shërbimin e transportit publik qytetës” do t’u kushtojë popullit 41 Milion Lekë dhe do të ketë një kohëzgjatje 1-vjeçare.

Disa nga matjet që synohen të vëzhgohen në tender janë, shpeshtësia e mbërritjes së autobusëve në stacion dhe numërimi i pasagjerëve me sy të lirë. Këto të dhëna do të mblidhen 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mesdite, përfshirë fundjavat. Kompania fituese do të realizojë 4 sondazhe të plota dy javore çdo 3 muaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit